İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sade Makyaj Temizliği Nasıl Yapılır?

Beğenilerini ahbaplarınla paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

 

Makyajı doğru yapmak kadar, doğru yöntemler ile temizlemek de son derece önemlidir. Her ne kadar doğal makyaj ürünleri ile makyaj yapılsa da, her makyaj, ciltte bazı sorunlara yol açmaktadır. Sivilce, siyah nokta gibi cilt problemlerinin çoğu makyajın iyi temizlenmemesi, doğru makyaj ürünü kullanılmaması, sağlıklı ürün seçimi yapılmaması, cildin iyi arındırılmamasından dolayı ortaya çıkmaktadır.

Sade makyaj, en hafif makyaj uygulamaları arasında ilk sırada yer almasından dolayı cildinizi de yormamaktadır. Ferah bir görünüm sağladığı gibi aynı zamanda temizlenmesi de oldukça kolay olmaktadır. Fakat zaten hafif bir makyaj var yüzümde, çok ürün kullanmadım gibi düşüncelere kapılarak makyajla uyuma hatası yapılmamalıdır. En hafif makyajda dahi makyaj belli bir süre sonra ciltten çıkarılarak cildin hava alması sağlanmalıdır. Makyaj uzmanları hatta eve gelir gelmez makyajdan cildi arındırmanın cilt sağlığı için önemli olduğunu vurgulamakta, kesinlikle makyaj ile uyunmaması konusuna dikkat çekmektedir.

Makyaj Nasıl Temizlenir?

 

Kadınlar tarafından makyaj temizleme için birçok farklı yöntem uygulanmaktadır. Yüzü sabun ile yıkamak, ıslak mendil ile silmek, makyaj çıkarıcı ürünler kullanmak, kremli pamukla temizlemek, sirkeli – karbonatlı karışım kullanmak gibi birçok makyaj temizleme yöntemi bulunmaktadır.

Ağır makyajlardan sonra cildin tamamen o ürünlerden arındırılması için güçlü makyaj çıkarıcı ürünlerin kullanılması gerekmektedir. Fakat sade makyajlarda hafif bir makyaj temizleyici mendil veya su ile temizlemek cildin arınması için yeterli olmaktadır. Cilt kuruluğuna neden olmasından dolayı makyajın sabunla temizlenmesi önerilmemektedir. Sirke de doğal bir makyaj temizleyicidir, iyi bir cilt arındırıcıdır fakat hassas ciltlerde tahrişlere yol açabileceğinden sade makyaj ve diğer makyaj uygulamalarını temizlerken mutlaka su ile seyreltilerek kullanılması gerekmektedir.

Zeytin yağı, bebek yağı, vazelin de sade makyajı temizlerken kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. Eğer kozmetik marketlerde satılan makyaj çıkarıcıları içerisinde bulunan çeşitli kimyasallardan dolayı kullanmak istemiyorsanız bu yöntemler hem cildinizi besler hem de cildinizin sağlıklı bir şekilde, makyaj ürünlerinden arınmasını sağlamaktadır. Makyaj temizleme işleminin ardından cildin yoğun bir nemlendirici ile nemlendirilmesi de unutulmaması gereken noktalardan biridir.

Bir yorum

  1. Huriye Huriye Nisan 18, 2018

    Sade makyaj yaptıktan sonra zaten cildin çok temiz kalıyor. Fazla makyaj hiç guzel değil sade makyaj çok güzel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir